Mecz Polska 2:0 NRD rozegrany 19 sierpnia 1987 roku w Lubinie

Pierwszy raz w Lubinie pojawiła się reprezentacja Polski w 1987 roku. Rozegrała mecz towarzyski z reprezentacją NRD. W późniejszym czasie zawitała jeszcze dwukrotnie, z czego mecz z Gruzją rozegrała już na obecnym obiekcie Zagłębia Lubin. W najbliższych dniach opiszę każdy z meczów reprezentacji Polski rozegrany w Lubinie.

Pamiątkowy talerz

Bilety na ten mecz były w cenie 700 zł i w tak zwanej przedsprzedaży sprzedały się w ilości 30 tysięcy. Reszta biletów rozeszła się w środę przed meczem. Oficjalną frekwencję podano w wysokości 30 tysięcy kibiców.

Bilet na mecz

19 sierpnia 1987 roku w Lubinie swój debiut zaliczył Adam Zejer, który był zawodnikiem Zagłębia Lubin. Wszedł na boisko w 64 minucie zmieniając Krzysztofa Warzychę z Ruchu Chorzów. Polska wygrała 2:0, a bramki strzelali zawodnicy Śląska Wrocław, Paweł Król i Waldemar Prusik.

Skład Polski: Józef Wandzik, Dariusz Kubicki, Paweł Król, Modest Boguszewski, Wiesław Cisek, Krzysztof Warzycha, Andrzej Rudy, Waldemar Prusik, Jan Urban, Dariusz Marciniak, Marek Leśniak. Po przerwie weszli: w 45 minucie za Marciniaka, Jarosław Araszkiewicz, w 64 za Warzychę, Adam Zejer i w 84 za Urbana, Krzysztof Baran.

Skład NRD: René Müller, Frank Rohde, Ronald Kreer, Uwe Zötzsche, Matthias Döschner, Ralf Minge, Jürgen Raab, Jörg Stübner, Andreas Thom, Rainer Ernst, Ulf Kirsten. Po przerwie weszli: w 59 minucie za Kirstena, Hans Richter i w 81 za Ernsta, Matthias Liebers.

Zaproszenie na mecz. Z kolekcji Pana Jerzego Kozińskiego.

Trener Wojciech Łazarek docenił lubińskich kibiców mówiąc: „Nie ukrywam, że z dużą radością przyjąłem propozycję rozegrania międzypaństwowego meczu reprezentacji Polski i NRD w Lubinie. W tym mieście jest duże zainteresowanie piłką nożną, a tamtejsi kibice potrafią we właściwy sposób ocenić wysiłek zawodników i są w stanie stworzyć atmosferę widowiska sportowego”.

Program meczowy

Cały program meczowy możecie zobaczyć tutaj: https://www.zaglebiak.com/index.php/2021/01/21/program-meczowy-polska-20-nrd-19-sierpnia-1987/

Jak donosiły Konkrety przed meczem zadbano o atrakcję dla kibiców. Były pokazy akrobatyki, loty balonem czy musztra orkiestry. Dla kolekcjonerów pamiątek przygotowano specjalne stoiska z pamiątkami. Były punkty gastronomiczne, które dbały o głodnego i spragnionego kibica.

Okolicznościowy proporczyk z tego meczu

Doceniono żywiołowy doping lubińskiego klubu kibica, a po wejściu na boisko Adama Zejera cały stadion przyłączył się do głośnego kibicowania. Takie mecze pokazywały jak duże jest zapotrzebowanie kibiców Zagłębia Miedziowego na wielką piłkę. Abstrahując od czasów na każdym kroku zaznaczano współpracę działaczy klubowych, związkowych i lokalnych polityków, którzy dążyli do promocji nowego obiektu, miasta i klubu.

Okolicznościowa koszulka

W kolejnym tekście opiszę oraz pokażę Wam pamiątki z meczu Polska-ZSRR z 23 sierpnia 1989 roku.

Jeśli macie jakieś wspomnienia lub pamiątki, które nie zostały tu pokazane to komentujcie i piszcie do nas.

2 thoughts on “Mecz Polska 2:0 NRD rozegrany 19 sierpnia 1987 roku w Lubinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *