Mecz towarzyski Polska 1:0 Gruzja 10 sierpnia 2011

Mecz Polska – Gruzja był ostatnim jak do tej pory spotkaniem pierwszej Reprezentacji Polski na lubińskim stadionie. Na ówczesnej Dialog Arenie był to pierwszy międzypaństwowy mecz, a trzeci w kolejności. Dwa wcześniejsze mecze z NRD i ZSRR odbyły się na GOS-ie lub jak kto woli na stadionie 40-lecia Powrotu Ziem Zachodnich i Północnych do Macierzy. O tych meczach możecie przeczytać tutaj:

Lubin czekał 22 lata żeby znowu na stadionie Zagłębia zagościła reprezentacja. Stało się to za sprawą Grzegorza Lato, który obiecał każdemu miastu z nowym stadionem mecz reprezentacji. 10 sierpnia 2011 roku w meczu towarzyskim Polska wygrała 1:0 z Gruzją po bramce Kuby Błaszczykowskiego. Spotkanie oglądało 12 310 widzów.

Bilety z meczu Polska-Gruzja nominał 50 i 130 zł

Skład Polski: Wojciech Szczęsny – Grzegorz Wojtkowiak, Arkadiusz Głowacki, Tomasz Jodłowiec, Jakub Wawrzyniak – Jakub Błaszczykowski, Eugen Polanski, Rafał Murawski, Ludovic Obraniak, Andrzej Mierzejewski – Robert Lewandowski. W 60 minucie Adriana Mierzejewskiego i Roberta Lewandowskiego zmienili Sławomir Peszko i Paweł Brożek, w 75 Eugena Polanskiego zastąpił Dariusz Dudka. W 80 minucie wszedł zawodnik Zagłębia Lubin, Szymon Pawłowski, który zmienił Ludovica Obraniaka. W 86 minucie za Rafała Murawskiego wszedł Adam Matuszczyk, a w 89 za Jakuba Błaszczykowskiego wszedł Maciej Rybus.

Skład Gruzji: Giorgi Loria – Ucza Lobżanidze, Akaki Chubutia, Aleksandre Amisulaszwili, Kacha Kaladze – Dżaba Kankawa, Lewan Kobiaszwili, Szota Grigalaszwili, Dawit Targamadze – Otar Marcwaladze, Wladimer Dwaliszwili. W 46 minucie zeszli Amisulaszwili i Dwaliszwili, a w ich miejsce weszli Gia Grigalawa i Aleksandre Guruli. W 62 zmieniono Szota Grigalaszwili i Otara Marcwaladze na Gurama Kaszia i Mate Wacadze. W 73 zszedł Dżaba Kankawa i na boisku pojawił się Murtaz Dauszwili, a w 81 za Lewana Kobiaszwili wszedł Dato Kwirkwelia.

Program meczowy Polska-Gruzja

Jako ciekawostkę dodam, że w tym meczu debiutował Eugen Polanski, który zdecydował się grać dla biało-czerwonych.

Przed meczem w Lubinie z Gruzją mierzyliśmy się dwa razy w eliminacjach do MŚ 1998, u siebie wygraliśmy 4:1, a na wyjeździe ulegliśmy 3:0.

Może młodsi kibice nie pamiętają, ale grupy kibicowskie Zagłębia Lubin bojkotowały ten mecz i wydały oświadczenie: „Wszystkich kibiców Zagłębia w regionie informujemy, że mimo występowania jako gospodarz, nie będziemy podejmowali się roli organizatora dopingu podczas meczu reprezentacji Polski z Gruzją na Dialog Arenie, co więcej zorganizowane grupy kibiców na Zagłębiu bezwzględnie rezygnują z kupna biletów na ten mecz. Jest to pokłosie naszego sprzeciwu wobec populistycznej kampanii zamykania stadionów i metodycznego gnębienia zwykłych kibiców. Tak jak miało to miejsce podczas poprzednich meczów reprezentacji w różnych miastach w Polsce, tak i tutaj spotkanie kadry będzie bojkotowane”.

*******

Dzięki uprzejmości Tomka Folty zapraszam do obejrzenia kilku jego zdjęć z tego meczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *