16 października urodzili się Edward Kicior, Michał Chałbiński, Robert Stachurski, Marcin Hercog i Dominykas Galkevicius

Edward Kicior

Edward Kicior urodził się 16 października 1939 roku w Radomiu. W lutym 1967 roku filigranowy napastnik trafił do Zagłębia Lubin. Jego debiut w miedziowych barwach nastąpił dopiero w rundzie jesiennej 1967 roku. Już po kilku meczach w Zagłębiu założył opaskę kapitana. Kicior, jako zawodnik, bronił barw Zagłębia do połowy 1971 roku. Do feralnego 24 sierpnia kiedy to w meczu sparingowym z Chrobrym Głogów doznał bardzo ciężkiej kontuzji, która przekreśliła jego dalszą karierę. Przez dwa lata leżał w szpitalu i przeszedł kilka poważnych operacji. Po wyjściu nie mógł już wrócić na boisko. Nie rozstał się jednak z klubem. Włączył się do działalności w Zagłębiu. Został jego sekretarzem, a następnie stworzył cały sekretariat klubu.

W 1986 roku , podczas obchodów 40-lecia klubu Zagłębie Lubin Edward Kicior został uhonorowany Złotą Odznaką Zasłużony dla MKS Zagłębie Lubin. W 1993 roku przed meczem Oldboy’s Zagłębie Lubin kontra Orły Górskiego, drużyna Orłów Górskiego przygotowała Kiciorowi niezwykłą niespodziankę. Zygmunt Kalinowski – bramkarz reprezentacji Polski, uczestnik Mundialu 1976, wręczył mu uroczyście pamiątkową koszulkę reprezentacji Polski z napisem „Orły Górskiego-Kicior”. W 1996 roku Polonia Środa Śląska wyróżniła go honorowym tytułem piłkarza 50-lecia klubu. W 1997 roku otrzymał Honorowy Tytuł Profesora futbolu, nadany przez Stowarzyszenie Retrofutbolistów Zagłębia Lubin. W 1999 roku otrzymał Złotą Honorową Odznakę OZPN w Legnicy, w 2000 roku Złotą Honorową Odznakę Polskiego Związku Piłki Nożnej. W 2006 roku Złotą Honorową Odznakę OZPN w Wałbrzychu.

21 lipca 2016 roku w przerwie meczu, drugiej rundy kwalifikacyjnej Ligi Europy, Zagłębia z Partizanem Belgrad w Lubinie. Władze klubu wraz z kibicami, przy aplauzie ponad jedenastotysięcznej widowni, uhonorowali Edwarda Kiciora oraz Zbigniewa Szewczyka symboliczną koszulką z okazji 70-lecia klubu. Zmarł 27 lutego 2017 roku.

Michał Chałbiński

Michał Chałbiński urodził się 15 października 1976 roku w Jastrzębiu Zdrój. Wychowanek GKS Jastrzębie Zdrój trafił do Zagłębia Lubin z Górnik Zabrze. W latach 2005-2008 rozegrał 76 spotkań i strzelił 32 bramki. Odszedł do Polonii Warszawa.

Robert Stachurski

Robert Stachurski urodził się 16 października 1970 roku w Pińczowie. Wychowanek Nidy Pińczów, który przez Zagłębie Sosnowiec trafił do naszej lubińskiej drużyny. Grał również w Lechu Poznań, S.C. Verl, Ruchu Chorzów, Tasmania 1973 Neukölln, Polarze Wrocław, Miedzi Legnica, FSV Optik Rathenow oraz na zakończenie kariery – jako grający trener – we Włókniarzu Mirsk. Po zawieszeniu butów na kołku rozpoczął przygodę trenerską. Prowadził drużyny 3 i 4 ligi: Nidę Pińczów, Piaskowiankę Piaski, Naprzód Jędrzejów, Partyzanta Radoszyce, Łysicę Bodzentyn oraz Lubrzankę Kajetanów.

Marcin Hercog

Marcin Hercog urodził się 16 października 1981 roku. Wychowanek Zagłębia Lubin związany z klubem do 2001 roku. Późniejszy zawodnik Czarnych Żagań, Włókniarza Mirsk, Sparty Miejska Górka, Jaroty Jarocin, Nielby Wągrowiec, Unii Swarzędz i niemieckiego Meiendorfer SV.

Dominykas Galkevicius. Fot zaglebie.com

Dominykas Galkevicius urodził się 16 października 1986 roku w litewskim Janowie. Do Zagłębie Lubin trafił w 2011 roku, rozegrał 5 spotkań i strzelił 1 bramkę. Odszedł do litewskiego FC Siauliai.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *