Sezon 2020/21 – PODSUMOWANIE – część 2 (o zawodnikach – ci, którzy dostawali noty ale nie zagrali minimum połowy meczów).

26. Dorde CRNOMARKOVIĆ – No sympatyczny człowiek – tyle mogę o nim pozytywnego powiedzieć. Aha, i zagrał jeszcze 3 średnie mecze (nota 5,0). Od początku zbędne wypożyczenie, efekt braku zaufania w Kruka, Jończego, Oko… Co strzeliło do głowy Guldanowi, że go tu ściągnął? Nie łapał się do składu w Lechu Poznań (cieniującym w tym sezonie) a u nas niby miałby dobrze grać?

25. Jakub BEDNARCZYK – Blisko 2 lata temu dostał szansę w 2.Bundeslidze – w 68 minucie go ściągnęli i tyle się tam nagrał. Ten epizod + juniorzy Bayeru Leverkusen w CV sprawiły, że nasz „komitet transferowy” stwierdził „co tam szkoleni w naszej Akademii przez naszych fachowców piłkarze, których obserwujemy od lat… Dajmy szansę temu chłopakowi z Niemiec, nic o nim nie wiemy, nikt go nie chciał nawet w 3.Bundeslidze, u nas na pewno da radę” 🙂 Dostał 8 meczów… Równie dobrze mógł je dostać ktoś, kto za kilka lat będąc zachwycającym kraj talenciakiem pytany, dlaczego nie wybił się w Zagłębiu Lubin odpowie „bo mi nie dali szansy”. Nie dali jemu, bo dali Bednarczykowi…

24. Miroslav STOCH – Miroslav Stoch 1 lutego : „Moim celem jest na pewno regularna i dobra gra dla Zagłębia. W ostatnim czasie byłem wolnym zawodnikiem, ale wierzę, że szybko się zaadaptuję, bo w tym trudnym dla mnie okresie byłem cały czas w treningu. Nie siedziałem w domu i nie czekałem na cud, tylko bardzo ciężko pracowałem.”
Starzyński o Stochu 11 maja : „Trudno mi go oceniać. Możliwe, że po prostu pół roku wcześniej nie trenował i to zbyt krótki okres, by dojść do wysokiego poziomu.”
Długo będę pamiętał Guldanowi ściągnięcie kolegi i płacenie mu za to, żeby miał gdzie trenować i móc się załapać do kadry Słowacji na Euro21. Do kadry się nie załapał… Kasa na pensję dla niego zmarnowana… 8 meczów, które dostał Stoch mógł dostać jakiś nasz młodziak…

23. Damian OKO – Runda wiosenna 2018/19 – Oko gra wszystko, gra dobrze, jest obserwowany przez Leeds Utd, nie ma mowy by dawać szansę gry jakiemuś innemu zdolnemu piłkarzowi (m.in.. Piątkowskiemu).
Runda wiosenna 2020/21 – Oko wraca do „żywych”. I to na razie jego największy sukces (no i jeszcze debiutancki gol w EKS). Nie gra jeszcze na tym poziomie, jak 2 lata temu…
Inna rzecz – przez Instat 2 razy uznany za Piłkarza Meczu ZL! To bardzo dużo, jak na liczbę rozegranych przez niego meczów.
PROGNOZA : Przez Guldana szykowany na 3-go obrońcę. Znając „umiejętności w transfery” Lubomira, wywalczenie 2-go miejsca w hierarchii środkowych obrońców wydaje się być jak najbardziej w zasięgu Damiana 🙂

22. Adam RATAJCZYK – Nic szczególnego nie pokazał. Najlepszy mecz w swojej Ekstraklasowej karierze zagrał przeciw… Zagłębiu Lubin 2 lata temu. Na razie jego największym plusem jest wiek – będzie kim obsadzić pozycję młodzieżowca w przyszłym sezonie.
PROGNOZA : w przyszłym sezonie będziemy go widzieć w składzie częściej, ale tylko dzięki przepisowi o obowiązkowym młodzieżowcu… Tylko dlatego. Może coś z niego jeszcze będzie, ale na moje przeczucie – dopiero w sezonie 22/23.

21. Karol PODLIŃSKI – Mraz do tego stopnia zawodził, że gdy w swoim debiucie Podliński zrobił rzut karny dla przeciwnika TO PRAWIE NIKT NA TO NIE ZWRÓCIŁ UWAGI (bo w końcu z przodu mieliśmy kogoś, kto tylko pałęta się bez sensu) 🙂 Oprócz zastawki i gry głową Karol na razie nie pokazuje nic szczególnego i…
PROGNOZA :… i dlatego Guldan planuje ściągnąć nowego napastnika. Jeśli to zrobi, to przynajmniej na początku sezonu Karol będzie max wchodzącym w okolicach 60 minuty rezerwowym. Z czasem, gdy okaże się, że nowy napastnik jest – jak zwykle – daremniakiem, wtedy Podliński zacznie grać więcej i tak z 5-6 goli przez cały sezon może uciułać.

20. Dominik JOŃCZY – Kiedy grał jesienią, nie wyglądało to źle. Szybko jednak przegrał rywalizację z Simiciem (co było pewne, bo nie po to płacą tyle za nowego gościa, by grzał ławę). Wiosną dostał kolejną szansę, ale 2 fatalne mecze przyspawały go (z 1-meczowym wyjątkiem) do ławki rezerwowych. I już wtedy było 100% pewne, że 9-ty rok pobytu w Lubinie będzie jego ostatnim.
PROGNOZA DŁUGOTERMINOWA : Będzie ligowym dżemikiem.Trochę pogra w I lidze, trochę w Ekstraklasie (być może w Niecieczy) i tak to się będzie toczyło przez resztę kariery. Nie jest to dużo, ale umówmy się – któż z nas nie chciałby chociaż na taki poziom wskoczyć? 🙂

19. Mateusz BARTOLEWSKI – Ściągnięty z Ruchu Chorzów (który obecnie gra w tej samej lidze, co nasze rezerwy), więc wiadomo, że nie był szykowany do podstawowego składu. Jak się już pojawiał na boisku, to z reguły wyglądało to „tak sobie”.
PROGNOZA : w przyszłym sezonie nie będzie to wyglądało wiele lepiej. Balić z opaską kapitańską nawet przy równej z Bartolewskim formie będzie miał „plac”, więc za dużo Mateusz nie ugra. Przewiduję zatem, że następny sezon będzie podobnie ubogi w liczby.

18. Łukasz ŁAKOMY – Już w „kilka godzin” po podpisaniu kontraktu dostał debiut w składzie, co pokazało wszystkim adeptom Akademii, gdzie ich miejsce w hierarchii. Inna rzecz, że w piłkę chyba grać potrafi, ale mówię to głównie na podstawie jednego meczu rezerw, w którym go oglądałem (bardzo dobrze wtedy się zaprezentował, przerastał tamten poziom rozgrywkowy wyraźnie).
PROGNOZA : jego 3 najważniejsze atuty na przyszły sezon, to status młodzieżowca + zapis w kontrakcie gwarantujący odpowiednią liczbę minut + „średni” poziom piłkarski konkurencji do gry na pozycji pomocnika defensywnego. 20 meczy ugra, strzeli gola, dorzuci asystę i ze 2 kluczowe podania.

17. Damjan BOHAR – Pierwszy mecz to 2 asysty i wygraliśmy 2:1. Drugi mecz to jego gol i wygraliśmy 1:0. Potem już tak dobrze nie było, ale i tak statystyki ma lepsze niż ponad połowa zawodników ZL w tym sezonie (to jednocześnie smutne i zabawne). Przyszedł za 175 K Euro, rozegrał 75 meczów w EKS (26 goli – 10 asyst – 4 kluczowe podania – 9 x Piłkarz Meczu ZL), odszedł za 850 K (i teraz został właśnie vicemistrzem Chorwacji)… Będzie zawsze dobrze pamiętany.

16. Sasa ŻIVEC – Brakowało go wiosną bardzo… Jesienią tyle punktów w Instacie nabił, że osiągnął nimi najwyższą średnią punktów wśród wszystkich piłkarzy ZL!
PROGNOZA : Sevela mówi, że Sasa trenował w Słowenii ale już wrócił do formy, już wszystko u niego dobrze i że „będzie moc”. Ja pozostanę sceptyczny dopóki tego nie zobaczę na boisku. Może być dobrze, bo za rok będzie wolnym piłkarzem więc pewnie będzie się starał pokazać potencjalnym pracodawcom, że warto go zatrudnić.

15. Jakub WÓJCICKI – Transfer niepotrzebny (bo było wiadome, że Chodyna będzie grał i że w miarę da radę grać na poziomie) ALE… całkiem inny przypadek niż Crno – bo kiedy Jakub był na boisku to dawał wystarczającą jakość. Najczęściej jako prawy obrońca, raz zastąpił Balicia na lewej obronie i też dał radę. Wg Instat 2 razy Piłkarz Meczu ZL – ze wszystkich piłkarzy osiągnął też najwyższą średnią Instat Lider ! Wartościowy rezerwowy.
PROGNOZA : W kolejnym sezonie jego pozycja (siedząca na ławce) raczej się nie zmieni (no chyba, że na Chodynę znajdzie się kupiec). Obstawiam, że ugra ok. 10 meczów, niestety – już bez takiej jakości.

14. Kamil KRUK – Co tu dużo mówić – był dobry (co zaskoczyło Guldana i Sevelę, którzy z kolei woleli Crnomarkovicia na jego miejscu)
PROGNOZA : przedłużą z nim kontrakt – on kolejny sezon zagra jeszcze lepiej niż ten właśnie miniony (choć obstawiam, że więcej niż 2 gole nie strzeli) – odejdzie za > 1,0 mln Euro i potem wszystko będzie już zależało od niego.

13. Lubomir GULDAN – Gdyby nie stwierdził w środku sezonu, że już mu się nie chce biegać za piłką i spróbuje być Dyrektorem Sportowym, to miałby spore szanse na bycie Piłkarzem Sezonu ZL… I po tym, jak sobie poradził jako ten Dyrektor Sportowy stwierdzam – SZKODA PO DWAKROĆ 🙂 Zagrał 14 spotkań ligowych – 2 razy był u mnie Piłkarzem Meczu, wg Instat 3 razy… Ciekawe, ile razy patrząc na popisy Crno pomyślał sobie „cóżem uczynił…” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *