22 stycznia zmarli Edmund Halamski i Bolesław Nowik

Edmund Halamski stoi piąty od lewej w górnym rzędzie. Zdjęcie ze zbiorów Pana Jerzego Kozińskiego.

Edmund Halamski zmarł 22 stycznia 1991 roku. Urodził się 18 października 1928 roku. Był dyrektorem Zagłębia Lubin. Związany z KGHM. Był dyrektorem ds. socjalno-bytowych w dyrekcji KGHM, a następnie dyrektorem utworzonego Zakładu Remontowo-Montażowego. Był również wicewojewodą legnickim.

Bolesław Nowik. Zdjęcie ze zbiorów Marcina Boratyna.

Bolesław Nowik zmarł 22 stycznia 1998 roku. Zawodnik Zagłębia Lubin i późniejszy pięściarz GKS Jastrzębie. W Lubinie miał ksywę Szmaja od piorunującego uderzenia z lewej ręki.

W 1967 roku przyjechał do Lubina z grupą trenera Buczkowskiego z Jeleniej Góry. Jako pierwszy zawodnik Zagłębia Lubin został Mistrzem Dolnego Śląska w 1971 roku. Wygrał duży międzynarodowy turniej o Złoty Pas Pollusa w 1972 roku. Był również pierwszym w Lubinie reprezentantem kraju w boksie oraz zdobywcą srebrnego medalu Mistrzostw Polski w 1975 roku. Jak wspomina trener Stanisław Gładysz: ” Po słynnej aferze z Komitetem Powiatowym odszedł do GKS Jastrzębie”.

Dzięki uprzejmości i pomocy Marcina Boratyna mogę przedstawić Wam jego dalszą karierę po przejściu do GKS Jastrzębie, gdzie boksował w latach 1975-1978. Był pierwszy złotym medalistą IMP w historii jastrzębskiego boksu. Mistrz Polski (1977) oraz Drużynowy Mistrz Polski z GKS (1977). Uczestnik Mistrzostw Europy (1977). Stoczył ok. 200 walk. W Jastrzębiu stoczył 46 walk ligowych (33Z, 2R, 11P).

Swoją drogą z czystym sumieniem polecam dwie książki, z których możecie uzyskać wiele informacji o Bolesławie Nowiku i innych bokserach łączących lubiński i jastrzębski boks. Są to: “Górnicze Pięści. Historia jastrzębskiego boksu” Marcina Boratyna oraz “Zapomniani” trenera Stanisława Gładysza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *