Powrót do przeszłości pionierów futbolu w Lubinie

Na koniec roku historycy sportu wraz z Miedziowym klubem przygotowali dla kibiców wyjątkową niespodziankę. Na 22 planszach Muzeum Historycznego w Lubinie, przedstawili oni dzieje Zagłębia Lubin począwszy od pierwszych wzmianek z 1945 roku, aż po europejskie puchary z sezonu 2015/2016.

Fot. Zagłębie Lubin

Wspólne dzieło historyków sportu Marka Kruglińskiego, Krzysztofa Kostki i Mariusza Babicza oraz Marka Wachnika i Patryka Olszaka, który również mocno zaangażował się w przelanie odpowiednich tekstów na plansze, można oglądać w Parku Leśnym.

22 tablice ukazują jak klub ewoluował, przechodząc kolejne etapy od najniższych klas rozgrywkowych po III ligę, aż w końcu przedstawiając kulisy awansu do I ligi (dzisiejsza ekstraklasa, przyp. red.)

Historycy sportu mocno pracowali nad okresem od 1945 roku po początek lat osiemdziesiątych, prezentując życie pionierów futbolu jak Emil Czyżowski, który przybył do Lubina z Kresów. Na tych planszach możemy obserwować dokumentację zatwierdzającą rejestrację klubu, zdjęcia pierwszej drużyny pod szyldem OMTUR Zawisza Lubin, a także karykatury działaczy i samych piłkarzy. Są także informacje o ważnych sparingach, jak ten z AS Nancy Lorraine w składzie z Michaelem Platinim czy pucharowe starcia, gdzie w meczu z Górnikiem Zabrze, Andrzeja Szarmacha zatrzymał legendarny golkiper Miedziowych – Franciszek Machej. Twórcom wystawy bardzo zależało na przedstawieniu często nieznanej historii powstania drużyny. 

Całość to dzieło wspomnianych historyków sportu, koordynatora inicjatywy Marka Wachnika z Patrykiem Olszakiem, który również miał duży wpływ na końcowy wygląd tekstów zamieszczanych na planszach. Należy również wspomnieć o Kubie Walczyku, który zajmował się oprawą graficzną plansz, a także dyrektorze lubińskiego Muzeum Historycznego. – Pan Marek Zawadka dał nam duże wsparcie merytoryczne i pomoc w organizacji wystawy – puentuje Marek Wachnik.

Wystawę można zobaczyć również on-line

https://www.bibliotekamiedziowa.pl/dlibra/publication/2583/edition/2532

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *