Memoriał Marszałka K. Rokossowskiego w dniach 1-3 sierpnia 1983

W dniu 1 sierpnia 1983 roku rozpoczął się pierwszy międzynarodowy turniej piłkarski zwany Memoriałem Marszałka K. Rokossowskiego. Mecze rozgrywano na stadionach w Legnicy, Jaworze i Lubinie. W memoriale udział wzięły następujące drużyny: Zagłębie Lubin, Miedź Legnica, Beroe Stara Zagora i Reprezentacja Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej.

Proporczyk ze zbiorów Pana Andrzeja Jeśmanowicza.

Pierwszego dnia o godzinie 17 w Legnicy Miedź grała z Reprezentacją PGWAR. Miedź wygrała swoje spotkanie 3:1. W tym samym czasie w Lubinie na stadionie górniczym Zagłębie podejmowało Beroe. Na boisku Zagłębie wygrało 2:1. Beroe już w 3 minucie strzeliło bramkę, a jej strzelcem był Iwanow. Do remisu w 63 minucie doprowadził Kurant, a zwycięską bramkę w 89 minucie strzelił Kujawa. Niestety przez błąd trenera dostaliśmy walkowera, ponieważ Kujawa zszedł z boiska, a później na nie powrócił. Jest to sprzeczne z przepisami piłkarskimi.

Do finału awansowały Miedź Legnica i Beroe. Finał odbył się 3 sierpnia o godzinie 17. Memoriał wygrała Miedź, która w finale pokonała 4:2 Beroe Stara Zagora. Zwycięzcy otrzymali z rąk dyrektora Wydziału KFSiT Urzędu Wojewódzkiego w Legnicy, Antoniego Korzeniowskiego, puchar wykonany z miedzi.

Zagłębie zagrało o 3 miejsce z Reprezentacją PGWAR o tej samej porze na stadionie w Jaworze. Bramkę na wagę zwycięstwa dla Zagłębia w 83 minucie strzelił Andrzej Turkowski.