Czy dzisiaj powstał OMTUR Lubin protoplasta Zagłębia Lubin? Czy dzisiaj powinniśmy świętować 76-lecie klubu?

Odwiedzając dzisiaj stronę 90minut.pl natknąłem się na 76 rocznicę powstania Zagłębia Lubin, która według serwisu przypada na 10 września 1945 roku. Rodzi się więc pytanie czy ktoś dysponuje dokumentami lub relacjami pierwszych działaczy OMTUR Lubin potwierdzającymi datę założenia klubu?

Od wielu lat sporo osób stara się uporządkować chronologię i historię naszego klubu. Jedni podają datę powstania OMTUR Lubin jako 10 sierpnia 1945 roku, inni jak 90minut podają 10 września 1945 roku, a ja jedyny dokument jaki potwierdza mi powstanie naszego lubińskiego OMTUR znalazłem w Archiwum Państwowym w Legnicy i powstanie datowane w nim jest na 20 września 1945 roku. Pomijam już debatę o tym czy datowanie klubu powinno być od 1945 czy 1946, bo jak zapewne wiecie i to już jest pewnikiem OMTUR Zawisza Lubin powstał 1 marca 1946 roku. Dokument potwierdzający ten fakt mamy w swoich zbiorach.

W tej publikacji Muzeum Historycznego w Lubinie podana jest data 10 sierpnia 1945 roku.

W powyższej publikacji wydanej przez Muzeum Historyczne w Lubinie podana jest data 10 sierpnia 1945 roku. Szkoda, że nie ma w książce żadnego przypisu ani dokumentu potwierdzającego ten fakt. Mi do tej pory nie udało się odnaleźć żadnego dokumentu potwierdzającego ten fakt. Czekam cierpliwie również na kolejną książkę o lubińskim sporcie pisaną przez Pana Hawrysza. Może ona rzuci nowe światło na początki powstania klubu. Może jemu udało się udokumentować i zebrać relacje oraz potwierdzić datę powstania klubu…

Dokument potwierdzający powstanie OMTUR Lubin w dniu 20 września 1945 roku.

Jak widać na zamieszczonym dokumencie z Archiwum Państwowego w Legnicy data założenia OMTUR Lubin to 20 września 1945 roku. Przy okazji na tym dokumencie mamy skład Zarządu z dnia 30 stycznia 1946 roku.

Nasza klubowa historia posiada jeszcze wiele nieścisłości i luk. Pozostało wiele do zrobienia. Odtworzenie składów, nazwisk zawodników czy działaczy. Mam nadzieję, że dzięki pracy wielu osób uda ustalić się wszystko i spisać porządną monografię naszej ukochanej drużyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *