Przedstawiamy założycieli Stowarzyszenia Muzeum Zagłębia Lubin cz. 3 – Mariusz Babicz

Chcemy być transparentni i budować wokół nas społeczność świadomą faktu, że klubowe muzeum to coś więcej niż tylko budynek, pamiątki czy ludzie. Dlatego zapraszamy Was do zapoznania się z biogramami członków założycieli Stowarzyszenia Muzeum Zagłębia Lubin. Przedstawiliśmy już Adama Pytlarza i Grzegorza Kostkę. Dzisiaj pora na człowieka wielu talentów i pasji. Przedstawiamy Mariusza Babicza.

Mariusz Babicz, urodzony 15 marca 1984. Mąż i ojciec. Historyk sportu, rekonstruktor, karykaturzysta. Pasję do sportu zaszczepili w nim rodzice: Na mecze chodziliśmy z tatą na początku lat dziewięćdziesiątych. Pamiętam jak dziś spotkanie Zagłębia z Milanem. Pomimo niekorzystnego wyniku dla Zagłębia człowiek cieszył się z tej jednej bramki Pana Jarosława Krzyżanowskiego, bo zdobył gola NASZ zawodnik – wspomina. Pod koniec lat 90 junior piłkarskiego Zagłębia Lubin, gdzie trenował pod okiem Janusza Stańczyka z takimi zawodnikami jak choćby Adam Mostowski, Marcin Mądrochowski czy Marek Opałacz. Przygoda z Miedziowym klubem skończyła się po dwóch latach po serii kontuzji. Wtedy też, w szkole średniej narodziła się myśl o dziennikarstwie sportowym.

Już w trakcie studiów zaczął prace w nieistniejącej dziś Telewizji Lubin przy ul. Leszczynowej 1. Tam, wraz z Danielem Wejksznią i Karolem Grolewskim współtworzył program „Nasze Zagłębie” (scheda po Norbercie Matijczaku i Wacławie Wachniku) oraz autorski projekt – „Studio Kibica”, natomiast ze swoją żoną Iloną realizował program „Trochę Kultury” oraz serwis sportowy. Później przyszła praca w Gazecie Wrocławskiej, Panoramie Legnickiej, aż w końcu w portalu lubin.pl i TV Regionalna.pl. W telewizji wraz z Grzegorzem Mędralą, a wcześniej z Krzysztofem Kucem i Adamem Ozonkiem tworzyli program „Siatkarskie Zagłębie”. Przez 16 lat był redaktorem sportowym, który przede wszystkim wyciągał na światło dzienne i promował młodzieżowy sport. Pokazywał dyscypliny mało popularne, a także rozpoczął mocno realizację wywiadów pisanych i wideo z byłymi sportowcami lubińskimi. W 2011 roku był organizatorem wieczoru autorskiego Franciszka Hawrysza, który promował wtedy swą książkę pt.  „Piłka ręczna kobiet w Lubinie w latach 1968-2011”. Wtenczas Panowie zaprosili ówczesne szczypiornistki Monikę Migałę i Izabelę Czarną, a z Francji przyjechała pionierka lubińskiego szczypiorniaka, wychowanka Pana Hawrysza i Juliana Krasińskiego – Helena Mordacka „Lucy”.

Mariusz Babicz z paniami Lilianą Morawiec i Eleonorą Pietrzykowską Szafran

W 2014 roku wraz z przyjacielem, byłym pięściarzem Zagłębia Lubin Zbigniewem Siwakiem i Marcinem Rzepką (z którym także założył portal Sportowy Lubin), założył klub Stowarzyszenie Boks Lubin, który skupił pionierów boksu – wychowanków Kazimierza Paździora, a także niektórych zawodników Mieczysława Massiera i Pawła Grudzińskiego. W Stowarzyszeniu, Panowie wychowują młodzież w duchu pionierów Zagłębia Lubin, od wielu lat zdobywając laury na arenie krajowej, a także międzynarodowej we Włoszech czy Niemczech. Od wielu lat, Mariusz mocno wspierał także żeńską piłkę nożną, o której byt walczył w Lubinie wraz z trenerem i kolegą – Januszem Przybyło (były zawodnik Górnika Polkowice i Zagłębia Lubin).

Rekonstrukcje historyczne i sportowe

Mariusz, odkąd pamięta podkreśla, że rysowanie było także jego pasją. Tutaj wielki wpływ na rozwój tej dziedziny miała jego mama. Po wielu latach, w 2011 roku spełnił marzenie wydając komiks „Giganci” wraz z kolegami redakcyjnymi – Mariuszem Najwerem (założycielem firmy Team Crack The Bottle) i Ryszardem Rabym.

Fragment komiksu Giganci

Od 2012 roku wraz ze swoją rodziną zajmuje się rekonstrukcją historyczną, a w 2020 roku założył Rodzinną Grupę Rekonstrukcyjną z Lubina, do której należą młodzi ludzie wraz ze swoimi rodzicami. W niej, odtwarzają wydarzenia sportowe i wojskowe z historii naszego kraju. W 2017 roku wraz z synem Szymonem rozpoczęli autorski projekt Liga Legend, który polega na kartonikowych rozgrywkach piłkarskich zawodników z różnych epok. W 2020 roku Panowie prowadzili Ligę Legend do rekonstrukcji i odtwarzając drużyny (OMTUR Zawisza Lubin, Pogoń Lwów czy Olimpique Lillois) w strojach z epoki grane są tam mecze ligowe. Za nami 4 sezony takich rozgrywek. W szeregach Grupy znajduje się także ojciec założyciel Muzeum Zagłębia Lubin – Krzysztof Kostka z rodziną.

Mariusz Babicz z Krzysztofem Kostką na plażowych manewrach

Jest też pomysłodawcą i organizatorem Sportowego Powrotu do Przeszłości, który już po raz drugi odbędzie się w Parku Leśnym w dniu 16 czerwca. Autor wystawy na 75-lecie klubu Zagłębie Lubin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *