Marian Kowalski urodził się 10 lipca 1956 roku w Złotoryi. Żonaty, ojciec dwójki dzieci: Agnieszki i Grzegorza.

W latach 60 przeprowadził się do Lubina. Wychowanek Zagłębia Lubin związany z klubem od 1968 r.

W latach 1973-1975 grał w Transportowcu Lubin.

Marian Kowalski stoi drugi od lewej. Drużyna Transportowca Lubin.

W latach 1976-1978 odbywał służbę wojskową w Głogowie, gdzie w tym czasie reprezentował Chrobrego.

W pierwszej drużynie Zagłębia Lubin grał na pozycji napastnika w latach 1978-1983.

11 listopada 1979 r. Kowalski popisał się hattrickiem w wygranym 3-1 meczu z Lechią Zielona Góra.

18 listopada 1979 r. w 70 minucie Kowalski doprowadził do remisu, a 5 minut później Drzystek dał zwycięstwo Zagłębiu w meczu z Lechią Piechowice.

22 marca 1980 r. Zagłębie wygrało 2-0 ze Stalą Brzeg, a jedną z bramek strzelił Kowalski.

20 kwietnia 1980 r. strzelił bramkę w 29 minucie w wygranym 4:1 przez Zagłębie Lubin meczu ze Stalą Nysa.

11 maja 1980 r. Kowalski strzelił bramkę w wygranym 2-0 wyjazdowym spotkaniu z Pafawagiem Wrocław.

18 maja 1980 r. Kowalski strzelił zwycięską bramkę w meczu z Miedzią Legnica.

7 września 1980 r. Kowalski strzelił dwie bramki w wygranym 4-0 meczu z ŁTS Łabędy.

21 września 1980 r. remis po 2 w meczu z Uranią Ruda Śląska. Kowalski i Mikołajczyk strzelali dla Zagłębia.

25 października 1980 r. Kowalski strzela bramkę Górnikowi Mysłowice i ratuje punkt dla Zagłębia.

18 czerwca 1981 r. Kowalski strzela bramkę w wygranym 2:1 meczu Zagłębia Lubin z Pafawagiem Wrocław.

2 sierpnia 1981 r. w meczu pucharowym Kowalski strzela dwie bramki i Zagłębie wygrywa ze Śląskiem Wrocław II 2-1.

4 października 1981 r. Kowalski strzelił dwie bramki w wygranym 4-3 wyjazdowym meczu z Metalem Kluczbork.

28 listopada 1981 r. zdobył bramkę w 72 minucie w wygranym meczu 2-0 z Kryształem Stronie Śląskie.

21 marca 1982 r. zdobył bramkę w 80 minucie w wygranym meczu 4-1 z Moto Jelczem.

18 kwietnia 1982 r. Kowalski w 13 minucie strzela bramkę w wygranym 2-1 meczu z ŁTS Łabędy.

16 maja 1982 r. Kowalski strzela dwie bramki w wygranym 2-1 wyjazdowym spotkaniu z Lechią Piechowice.

23 maja 1982 r. Kowalski popisał się strzeleniem 4 bramek, a Zagłębie pokonało 6-1 Małąpanew Ozimek.

1 sierpnia 1982 r. Kowalski strzelił zwycięską bramkę w meczu z Zagłębiem Wałbrzych.

22 sierpnia 1982 r. Kowalski strzelił dwie bramki w wygranym 2-1 meczu z Arką Gdynia.

28 sierpnia 1982 r. Kowalski doprowadza do remisu i Zagłębie w Tychach zdobyło punkt.

W meczu przełożony z 5 września 1982 r. na 6 października 1982 r. Zagłębie Lubin wygrało 6-3 z Gryfem Słupsk, a Kowalski był strzelcem dwóch bramek.

24 października 1982 r. Zagłębie wygrało 3-0 z Olimpią Elbląg, a jedną z bramek strzelił Kowalski.

23 kwietnia 1983 r. Zagłębie pokonało 3-0 ROW Rybnik, a Kowalski zdobył dwie bramki.

1 maja 1983 r. Marian Kowalski strzelił bramkę w wygranym 2-0 meczu Zagłębia z Celulozą Kostrzyn.

21 maja 1983 r. Kowalski doznał kontuzji i nie zagrał w meczach z Arkonią Szczecin, Olimpią Poznań, Olimpią Elbląg, Piastem Gliwice, Odrą Opole i Stilonem Gorzów.

7 sierpnia 1983 r. Marian Kowalski wraca po kontuzji do ligowego grania i rozpoczyna sezon 1983/1984 w pierwszym składzie.

13 sierpnia 1983 r. gra w Pucharze Polski w wygranym meczu z Pafawagiem Wrocław. Lubinianie wygrywają dopiero po karnych 4-3.

Od 20 sierpnia 1983 r. nie ma Mariana Kowalskiego w składzie drugoligowego Zagłębia. Absencja spowodowana jest 6 miesięcznym zawieszeniem.

W przerwie zimowej sezonu 1983/1984 Marian Kowalski wraz z Czesławem Juszkalukiem trafili do Miedzi Legnica prowadzonej przez trenera Podhorodeckiego.

Informacja o transferze z książki Miedź Legnica pół wieku piłkarskiego klubu

W drugiej edycji pucharu Rokossowskiego, który odbywał się w dniach 17-19 kwietnia 1984 r. Kowalski strzelił trzy bramki (gol strzelony w wygranym 2:0 spotkaniu ze Śląskiem Wrocław oraz dwie bramki w wygranym 3:0 finale z Zagłębiem Lubin).

Informacje o bramkach z książki Miedź Legnica pół wieku piłkarskiego klubu

1 kwietnia 1984 r. Marian Kowalski strzelił dwie bramki w wygranym 6:0 spotkaniu z BKS-em Bolesławiec.

20 maja 1984 r. Marian Kowalski strzelił dwie bramki w wygranym 3:2 spotkaniu z Olimpią Kamienna Góra.

30 maja 1984 r. Marian Kowalski strzelił dwie bramki w wygranym 3:0 spotkaniu z Olszą Olszyna.

W drugiej kolejce rozegranej 26 sierpnia 1984 r. w wygranym 8-0 meczu Miedzi z Granicą Bogatynia Kowalski strzela dwie bramki.

11 listopada 1984 r. w domowym meczu z Górnikiem Polkowice strzela bramkę na 1-0.

17 marca 1985 r. strzela bramkę w wygranym 5-0 meczu z Gryfem Gryfów Śląski.

31 marca 1985 r. Kowalski strzela pierwszą bramkę w wygranym 4-0 meczu z Konfeksem Legnica.

21 kwietnia 1985 r. Miedź rozbija 6-0 Karkonosze Jelenia Góra, a Kowalski strzela dwie bramki.

5 maja 1985 r. Miedź Legnica pokonuje Olimpię Kamienna Góra 4-1, a zdobywcą jednej z bramek jest Marian Kowalski.

9 czerwca 1985 r. Marian Kowalski daje zwycięstwo Miedzi Legnica nad Kuźnią Jawor.

25 sierpnia 1985 r. Marian Kowalski strzela honorową bramkę w przegranym meczu 2-1 z Victorią Wałbrzych.

14 września 1985 r. strzela bramkę w wygranym 3-0 meczu z rezerwami Górnika Wałbrzych.

6 października 1985 r. strzela dwie bramki w zremisowanym po 4 meczu z Metalem Kluczbork.

Marian Kowalski leży pierwszy od lewej. Miedź Legnica na obozie w Sosnówce styczeń 1986 r.

25 maja 1986 r. strzela honorową bramkę w przegranym 3-1 meczu z Kryształem Stronie Śląskie.

1 czerwca 1986 r. Miedź pewnie pokonuje 4-1 Metal Kluczbork, a Kowalski strzela bramkę w 27 minucie.

7 czerwca 1986 r. strzelił bramkę w zremisowanym po 1 meczu z Czarnymi Żagań. Jak się okazuje była to jego ostatnia bramka na ligowych boiskach.

Przed sezonem 1986/1987 Marian Kowalski zakończył karierę w trzecioligowej Miedzi Legnica.

Informacja o zakończeniu kariery z książki Miedź Legnica pół wieku piłkarskiego klubu

Według informacji rodziny Mariana Kowalskiego po zakończeniu kariery podjął pracę na kopalni.

Zmarł 12 kwietnia 2002 r. w Lubinie. Pochowany jest na cmentarzu w Oborze.