21 marca – Dzień kolorowej skarpetki w Lubinie

21 marca, wiele osób kojarzy tą datę z Pierwszym Dniem Wiosny, ale to także Światowy Dzień Zespołu Downa zwany potocznie dniem kolorowej skarpetki. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Lecz pamiętajmy, każdy z nas jest wyjątkowy na swój sposób, dlatego spotykamy się dzisiaj tutaj wszyscy razem, aby wspólnie bawić się i okazywać sobie nawzajem ciepło i wsparcie. Pamiętajmy, że niepełnosprawność to nie koniec świata – podsumowała Maria Mielniczak, prezes Stowarzyszenia Lubiński Klub Kibica Niepełnosprawnego.

Fot. LKKN

Na początku spotkania uczestnicy w specjalnie przygotowanym miejscu zawiesili kolorowe skarpetki w geście solidarności z osobami z zespołem Downa.

Fot. LKKN

Na rynku w Lubinie zaprezentowali się uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Przytulisko, Słoneczko, Promyk, Akademia Życia, Kameleon, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lubinie oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej Uśmiech ze Ścinawy. Na scenie zaprezentowane zostały piosenki,wiersze, przestawienia i tańce. Rynek odwiedziły również maskotki klubowe z piłki siatkowej, piłki ręcznej oraz piłki nożnej. Ponadto był Komisarz Lew z lubińskiej policji oraz Pan Bielik z Lubińskiego ZOO. Atrakcją była możliwość puszczania baniek mydlanych na specjalnie przygotowanych stanowiskach, a o słodki poczęstunek zadbali wolontariusz. Ciepłą herbatkę serwowali Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu Senior w Lubinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *