Oni odeszli w 2023 roku…

Marian Chominiec

Marian Chominiec zmarł 12 grudnia 2022 roku. Urodził się w 1939 roku na Wschodzie. Był zawodnikiem Zawiszy Lubin. Grał również w Piaście i Kabewiaku Legnica. Na boisku człowiek orkiestra, grał chyba na każdej możliwej pozycji. Słynął ze zdecydowanej i bezpardonowej walki i nie odstawiał nogi. Często jego twarda gra odbierała animusz przeciwnikom. Należał do wąskiego już grona naszych Retrofutbolistów, którzy dzielili się swoją wiedzą i wspomnieniami z nami.

Piotr Czaja

Piotr Czaja zmarł 13 grudnia 2022 roku. Urodził się 27 maja 1945 roku w Zabrzu. Był zawodnikiem Zagłębia Lubin w latach 1970-1973. Później piastował stanowisko prezesa Okręgowego Związku Piłki Nożnej, a także wiceprezesa PZPN. Był jednym z organizatorów Biesiad Retrofutbolistów, które trwają od 1997 roku.

Andrzej Iwan. Fot. Michał Grocholski / Agencja Wyborcza.pl

Andrzej Iwan zmarł 27 grudnia 2022 roku. Urodził się 10 listopada 1959 roku. To jeden z czołowych polskich piłkarzy lat 80. XX wieku. Znany z gry w Wiśle Kraków i Górniku Zabrze. W latach 1978-1987 był reprezentantem Polski. Zagrał na mundialu w 1978 roku. W 1982 r. z kadrą Polski wywalczył III miejsce na mistrzostwach świata. Po zawieszeniu butów na kołku został trenerem. W 2002 roku był asystentem Adama Nawałki w Zagłębiu Lubin. W ostatnim czasie był doradcą w Wieczystej Kraków, a od 2021 r. pracował w dziale skautingu Wisły Kraków.

Tadeusz Podhorodecki

Tadeusz Podhorodecki zmarł 8 stycznia 2023 roku. Urodził się w 1940 roku na Kresach i po wojnie wraz z rodziną przybył do Jawora, gdzie rozpoczął piłkarską przygodę w zespołach juniorskich Jaworzanki Jawor. Później poszedł na studia i został trenerem. Po studiach ożenił się i zamieszkał w Złotoryi, a następnie trafił do Lubina. Pracował w Urzędzie Miejskim w Lubinie w Wydziale Kultury Fizycznej i prowadził okoliczne drużyny. Terminował u trenera Alojzego Sitki, a później wspólnie z trenerem Mycakiem wprowadził Zagłębie Lubin do II Ligi, a oprócz tego był koordynatorem do spraw młodzieży. Był również szkoleniowcem następujących drużyn: Kuźnia Jawor (zespół seniorów), Stal Chocianów (zespól seniorów), Granica Bogatynia (zespół seniorów), Chrobry Głogów (zespół seniorów), Miedź Legnica (zespół seniorów), Górnik Złotoryja (zespół seniorów), Chojnowianka Chojnów (zespół seniorów). Większość tych drużyn występowała w III Lidze.

Stanisław Samiec

Stanisław Samiec zmarł 16 lutego 2023 roku. Swoją przygodę z piłką nożną zaczynam w Stali Sosnowiec, czyli obecnym Zagłębiu Sosnowiec. Trenował pod okiem Alojzego Sitko, Włodzimierza Rudka czy Teodora Wieczorka. Po studiach grał i trenował PKS Wrocław do 1969 r. , a następnie skupił się na pracy trenerskiej. W 1973 r. trafił do Lubina jako koordynator młodzieży w Zagłębiu Lubin. Przez 28 lat pracy był związany z klubem jako trener młodzieży i pierwszy trener. Po odejściu z Zagłębia skupił się na działalności w LZS. Był prezesem Powiatowego Zrzeszenia LZS w Lubinie oraz członkiem Zarządu OZPN w Legnicy.

Stanisław Michalski Fot. Tomasz Folta

Stanisław Michalski zmarł 17 kwietnia 2023 roku. Urodził się 10 listopada 1955 roku. Był wieloletnim lekarzem pierwszej drużyny Zagłębia Lubin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *