IV Memoriał trenera Stanisława Świerka 1 lipca 2023 r.

Na obiektach Akademii Zagłębia Lubin w sobotę o godzinie 12:00 wystartował IV memoriał poświęcony trenerowi Stanisławowi Świerkowi.

Stanisław Świerk, to postać legendarna dla wielu zespołów Dolnego Śląska, również dla Zagłębia Lubin. Jest trenerem 70 i 75-lecia Zagłębia Lubin. Po raz pierwszy szkoleniowiec prowadził Miedziowych na początku lat osiemdziesiątych i dał nam mocne miejsce w II lidze, co pozwoliło na swobodną walkę o najwyższą klasę. Z Zagłębiem zdobył srebrny medal, a także przyczynił się do pierwszego tytułu mistrzowskiego w sezonie 1990/1991. Jego piłkarze dbają, aby pamięć o nim była wieczna między innymi poprzez wyjątkowe memoriały.

Pomysłodawcą memoriału jest Grzegorz Kowalski. Pierwszy taki turniej został rozegrany w 2015 roku z inicjatywy Ślęzy Wrocław, a więc w zespole, w którym Stanisław Świerk był niegdyś piłkarzem, a później także trenerem.

Oldboje Zagłębia Lubin
Oldboje Górnika Wałbrzych
Oldboje Śląska Wrocław

Skład Śląska od Jacka Bratka: Hryńczuk – Jankowski, Nakielski, Mandziejewicz, Waszczyk, Draczyński, Jasiński, Kowalczyk, Moskal, P. Tęsiorowski, Król, Przybyła, Komarnicki, Górka. Z zespołem byli też Mirosław Drączkowski, Krzysztof Rodak i Bronisław Jakiel.

Oldboje Ślęzy Wrocław

Rozjemcami turnieju byli Grzegorz Szulc i Piotr Frączek.

Sędziowie Grzegorz Szulc i Piotr Frączek

Na boisku mogliśmy oglądać ponownie takie piłkarskie legendy jak: Janusz Kubot, Janusz Kudyba, Romuald Kujawa, Andrzej Dymek, Eugeniusz Ptak, Andrzej Wójcik, Stefan Machaj, Zbigniew Szewczyk czy Adam Zejer. We wrocławskich drużynach: Radosław Jasiński, Tomasz Moskal, Zbigniew Mandziejewicz czy Grzegorz Kowalski i Zbigniew Wójcik.

Romuald Kujawa, Eugeniusz Ptak, Marek Godlewski, Stefan Machaj, Zbigniew Szewczyk, Janusz Kudyba i Zdzisław Pietrzykowski
Marek Godlewski i Eugeniusz Ptak
Poczynania kolegów śledził Janusz Stańczyk
Dariusz Płaczkiewicz i Jerzy Koziński
Andrzej Wójcik, Zbigniew Szewczyk i Adam Zejer oglądają zdjęcia z czasów swojej gry w Zagłębiu
Zdzisław Pietrzykowski, Zbigniew Rączka, Janusz Kudyba i Eugeniusz Ptak
Adam Buczek, Czesław Juszkaluk, Franciszek Machej i Zbigniew Rączka
Aleksander Ptak
Grzegorz Bartczak

Dla każdej drużyny walczącej w memoriale był przewidziany puchar w zależności od zajętego miejsca.

Pamiątkowe puchary za udział w memoriale

Każdy mecz trwał dwa razy po 15 minut. Zagrano systemem każdy z każdym i tak prezentowały się następujące wyniki:

Zagłębie Lubin 1:0 Ślęza Wrocław

Górnik Wałbrzych 1:2 Śląsk Wrocław

Zagłębie Lubin 5:1 Górnik Wałbrzych

Śląsk Wrocław 4:0 Ślęza Wrocław

Zagłębie Lubin 2:1 Śląsk Wrocław

Górnik Wałbrzych 4:3 Ślęza Wrocław

Turniej wygrali oldboje Zagłębia Lubin. Miejsce drugie uzyskał Śląsk Wrocław, trzecie miejsce należało do Górnika Wałbrzych, a na czwartym miejscu uplasowała się Ślęza Wrocław. Statuetki przedstawicielowi każdej drużyny wręczał Jerzy Koziński, były prezes Zagłębia Lubin, prezes legnickiego OZPN, ale przede wszystkim współpracownik trenera Świerka i jego bliski przyjaciel.

Fotografie wykonali Mariusz Babicz i Krzysztof Kostka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *