Jak Roda JC Kerkrade okazała się ROW Rybnik

Fot. Jerzy Kosiński

Oglądając zdjęcia otrzymane od Pana Jurka Kosińskiego trafiłem na niezłą sensację. Tak mi się przynajmniej wtedy wydawało. Przesłałem zdjęcia do Marka Kruglińskiego i rzuciliśmy wspólne hasło trzeba się dowiedzieć czegoś więcej o tym spotkaniu. Bądź, co bądź rywal „zachodni” i ciekawy dla lubińskiego Zagłębia. Kerkrade to również miasto górnicze, więc z automatu nasuwała się myśl, że mecz odbył się na zasadzie współpracy lubińskiego Kombinatu z kopalniami z Limburgii. Po zdjęciach widać, że widownia spora, więc łatwizna. W moment namierzymy wszystkie szczegóły, a tu kamień w wodę. W międzyczasie otrzymałem te same zdjęcia od Przemka Kacperskiego, który wspominał, że mieli zagwozdkę przy pracy nad książką na 70-lecie i nie udało się im tego rozszyfrować.

Będąc we Wrocławiu odwiedziłem jak zawsze niezawodną Bibliotekę Uniwersytecką, gdzie lubię się zaszyć na wiele godzin i wertować regionalne gazety. Przeszedłem kilka roczników i nic. Wcześniej po zdjęciach i występujących zawodnikach Zagłębia określiliśmy, że będą to lata 1982-1983. W jednej z gazet trafiłem na zdjęcie Pana Janusza Budnickiego, na którym uchwycił zawodnika z koszulką Roda JC. Myślę sobie bingo, kolejna karta w naszej klubowej historii zostanie odkryta, ale czytam opis meczu, a on nie dotyczy sparingu tylko ligowego meczu… i to z ROW Rybnik, który rozegraliśmy w Lubinie w dniu 23 kwietnia 1983 roku. Moja konsternacja była spora!!!

Fot. Jerzy Kosiński

Mając zdjęcia, opis meczu wszedłem na parę internetowych grup dotyczących piłki nożnej i trafiłem na osobę Christiana Gruschki, który poinformował mnie, że ROW otrzymał te stroje od Rody Kerkrade i grał w nich w lidze. Christian podał mi również nazwiska zawodników ROW. O podobnym przypadku poinformował mnie również Krzysztof Mielczarek, którego Śląsk Wrocław na początku lat 80 grał w strojach otrzymanych od Dundee United, z którym grał w Pucharze UEFA.

Wracając do samego meczu to Zagłębie Lubin wygrało 3-0 po dwóch bramkach Kowalskiego i jednej Bożyczko.

Fot. Jerzy Kosiński

Zagłębie Lubin zagrało w składzie: Wiśniewski, Juszkaluk, Trzonkowski, Turkowski, Gawryszewski, Olesiak, Kujawa, Kowalski, Bożyczko, Kubot, Kurant. Z ławki wchodzili: Borsuk i Benke.

ROW Rybnik zagrał w następujących składzie: Fojcik, Gano, Gruszka, Gramza, Ciesiul, Malcher, Mandrysz, Czarny, Krótki, Szalecki, Dutkiewicz. Z ławki wchodzili: Szostak i Oworczyk.

Fot. Jerzy Kosiński

Zwycięstwo to dało Zagłębiu Lubin pozycję lidera II Ligi grupy 1, dwa punkty przewagi nad Górnikiem Wałbrzych, który tego samego dnia grał u siebie z Arką Gdynia i bezbramkowo zremisował.

One thought on “Jak Roda JC Kerkrade okazała się ROW Rybnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *