KRÓTKO W TEMACIE #11: o sparingach, koszulkach, transferach i ważnej (a tak naprawdę nieważnej) strategii klubu

Wraca ukochana Ekstraklapa!
Tak się stęskniłem, że aż chyba na mecz pojadę 🙂
Każdy (chyba?) wie, co się działo w przerwie między sezonami, ale podsumuję:

 • sparingowe mecze zakończone bilansem 0-3-3. Zgadza się, nie wygraliśmy żadnego, choć graliśmy m.in. z Miedzią Legnica i Górnikiem Polkowice (liga niżej). Jeden z tych meczydeł oglądałem i było „męczenie buły, do boku, wrzutka i zobaczymy co przyniesie los”… Kurw*, taką taktykę to odstawiony od FIFY 10-latek może zaordynować… zatem ja za poprzednim trenerem tęsknić nie będę
 • trener odszedł w trakcie przygotowań. Dla mnie – PLUS. I to podwójny. Po pierwsze – bo te przygotowania i tak nie szły w dobrym kierunku, po drugie – coś na jego odejściu udało się zarobić (o ile się nie mylę, to pierwszy transfer trenera w histori ZL)
 • przyszedł nowy trener : Dariusz Żuraw. Gimby nie pamientajom – on już kiedyś grał dla Zagłębia, grał dobrze a nawet bardzo dobrze… Odszedł jednak w takich „średnich” okolicznościach. Stanowiska w tym temacie są różne – to Żurawia możecie poznać tu—> https://www.zaglebiak.com/index.php/2021/02/03/sezon-2001-02-runda-jesienna-wycinki-z-tygodnika-pilka-nozna/
 • przy okazji zmienił się trener bramkarzy. Teraz za rozwój naszych łapaczy z pierwszej drużyny odpowiadać będzie Robert Mioduszewski. Główne kwalifikacje : bycie kolegą Dariusza Żurawia. Jak rozwijał bramkarzy Lecha? A no tak, że najlepszą prasę mieli oni do pierwszych meczów, potem było już gorzej. Jak będzie u nas? NIE WIEM, ALE SIĘ DOMYŚLAM 🙂
 • pomarańczowe koszulki OUT. Koszulki czarne ze złotym elementem IN (w R-GOLu ten model jest już od dawna na wyprzedaży, ciekawe po ile będzie w sklepie klubowym 🙂 )

Transfery… Tu potrzebny jest osobny akapit 🙂
WYCHODZĄCE:
Forenc idzie do Korony. Bycie drugim wyborem jeszcze jakoś znosił, trzecim być mu się nie chce i nie dziwota. A byłby trzecim, bo pierwszym jest przeznaczony do sprzedaży (i zarobku na nim) Hładun (tylko nikt go nie chce), drugim Bieszczad.
Jończy idzie do Zagłębia Sosnowiec.
Kilku innym (wśród których godny wspomnienia jest tylko Drażić) pokończyły się wypożyczenia i wrócili do swoich klubów macierzystych.

PRZYCHODZĄCE:
Ponieważ liczba wypożyczonych ze Slovana Bratysława słowaków musi się zgadzać – przychodzi do nas Erik Daniel. Jego statsy z zeszłego sezonu wyglądają tak:

 • wersja PR-owo poprawna : 36 meczów + 5 goli + 9 asyst
 • wersja prawdziwa : na wiosnę w lidze odstawiony na boczny tor. Zagrał tylko 10 meczów (średnio 28 minut na mecz), 0 goli 0 asyst. Świeżo po kontuzji (uraz mięśnia).
  Wg profilu na transfermarkt jest on prawym pomocnikiem (czasem lewym, choć jest prawonożny). Czyli albo będzie alternatywą dla Żivca, albo Szysz będzie znowu próbowany w ataku.
  Aha – ma 29 lat. Młody, wpisuje się w strategię klubu o której będzie kilka zdań poniżej 🙂

Ian Soler – 25 letni hiszpan. Jak przeczytałem że hiszpan, to się w pierwszej chwili ucieszyłem, bo z takim paszportem nawet tamtejsi trzecioligowcy bywają (i to często) u nas gwiazdami. Pomyślałem „nareszcie ktoś u nas ogarnął tamten kierunek!”… No ale w drugiej chwili się wszystko wyjaśniło 🙂 Facet przychodzi z ligi – no co za przypadek – słowackiej 🙂 A mając tę ligę w CV ciężko być gwiazdą w naszej ekstraklapie… Ciekawe, co wyjdzie z tego mixa 🙂

Koki Hinokio – 20-letni! Japończyk !!! Nie mający nic wspólnego ze Słowacją!!!!!!!!!!!!1111oneone. Szokujące 🙂 🙂 🙂
Facet grał w Stomilu Olsztyn przez ostatnie 2,5 roku, więc o ile nie jest zjebem to coś tam powinien po polsku już gadać, młody… Patrząc w statsy (50 meczów w 1.lidze – 7 goli) domniemuję, że coś z niego może być. Może nie od razu, ale to taki – wydaje się – sensowny ruch transferowy…

I TO TYLE 🙂 Najbardziej potrzebujemy napastnika – póki co nie przyszedł żaden, ale tu liczę, że Guldan trzyma hajs na last minute pod koniec okienka transferowego i ściągnie jakiegoś porządnego Słowaka bez kontraktu (że przyjdzie gość innej narodowości – nie łudzę się specjalnie 😉 )

Także tak – będziemy grać tym, co już w klubie mieliśmy + zdolni młodzi.

A teraz NAJWAŻNIEJSZE (teoretycznie) – Ogłoszona została przez Prezesa Jankowskiego nowa STRATEGIA klubu!
Teoretycznie to najważniejsze, bo nie ma nic ważniejszego niż ścieżka, jaka została wytyczona przed klubem.
Praktycznie nie jest to szczególnie ważne, bo wystarczy, żeby ktoś w kręgach rządowych nie dość mocno zaśmiał się z dowcipu opowiedzianego przez kogoś jeszcze ważniejszego i już może ruszyć lawina, która efektem motyla doprowadzi do zmiany prezesa KGHM a wtedy i Prezesa klubu a wtedy cała ta przedstawiona nam przed paroma dniami strategia pójdzie do kibla.

Najpierw cytat z Prezesa -> „Pracowaliśmy nad tym ponad pół roku.”

I teraz w SKRÓCIE WIELKIM:
1.Akademia jest dla nas najważniejsza (no jak nad tym wnioskiem pracowali dłużej niż minutę, to to już podchodzi pod bumelanctwo 🙂 )
2.Nasza Akademia ma być najlepsza nie tylko w PL ale i w Europie Wsch (jprdl… to się tak samo spełni, jak wypowiedziane 5 lat temu w Poznaniu, że będą w TOP100 europejskich klubów)
3.25% zysku z każdego transferu (po odliczeniu kosztów, którymi można trochę pomanewrować 😉 ) będzie szło w rozbudowę infrastruktury (no rzeczywiście, trzeba było aż „opracowywać strategię przez pół roku” by dojść do takiego wniosku 🙂 )
4.Będzie odkładany hajs na ściąganie talentów w wieku 14-17 lat (super… tylko żeby nie skończyło się jak zwykle, czyli szkolimy ich a potem trzymamy w rezerwach albo na ławce, żeby patrzyli jak Sirk z Mrazem kopią się po głowach.)
5.Będzie limit – minimum CZTERECH 24-latków w meczowej 11-tce. (hahahahaha… no to niezbyt wygórowany limit…Taki, to sobie może nawet założyć klub bez Akademii 🙂 )
6.Nie będziemy płacić za transfery zawodników powyżej 22 roku życia. (po pierwsze – pożyjemy zobaczymy. Jak na wiosnę będziemy w tabeli „pod kreską”, to będzie moment „sprawdzam” dla tej strategii. Po drugie – to też nie jest jakieś wielkie coś wpisać taki tekst do strategii. Przecież my i tak nie mamy specjalnego poważnego hajsu na transfery 🙂 )

Pół roku pracy… wow… o tym, czy ta strategia przeżyje pierwsze lepsze „tąpnięcie na górze” oraz zderzenie z wynikami ligowymi już pisałem.
Sam pomysł, by grać raczej młodymi, by pozycjonować się w roli (to oklepane ale najlepiej oddaje charakter koncepcji) „polskiego Ajaxu” – popieram w 100% i pisałem o tym już dawno. Tylko tylko tylko…
NOSZ KURW*!!!!
Teraz ta strategia jest wprowadzana?!?!?! TERAZ???? Jak spadają trzy drużyny z ligi? Od czego był poprzedni sezon, gdzie spadała tylko jedna i było pewne, że tymi frajerami nie będziemy my!?!
Przez pół roku siedzieli nad excelem i myśleli nad czymś, co było wiadome od dawna. Pół roku potrzebowali, by zrozumieć że Guldan nie umie w transfery więc „nie będziemy płacić za ludzi powyżej 22 roku życia” (będziemy będziemy. Trafi się fajny 23-latek w promocyjnej cenie, to co? Nie skorzystamy z okazji, bo „strategia”? 🙂 )

Kończąc moje pisando – moja sugestia na ten sezon jest taka:
Przeglądając tabelę ligową po ukończonej kolejce zaczynajcie od spodu… Koniec końców zostaniemy w lidze, ale powodów do radości zbyt wielu nie przewiduję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *