#75latZL – MOJA JEDENASTKA WSZECHCZASÓW

Gala 75-lecia ZL za nami (wczoraj była na YouTube).

Oglądałem na żywo razem z nie więcej niż 200 osobami. Tak mała liczba jest aż przykra. Dobrze byłoby, żeby ci co gadają że sobie klub bez KGHM-u poradzi ogarnęli się trochę. Pustki na trybunach (nawet gdy COVIDu nie było), pustki w internecie – potencjalni sponsorzy to widzą, kalkulują sobie i rachunek wychodzi im prosty – nie opłaca się wchodzić w ten klub.
Ale już mniejsza o to, bo to temat na kiedy indziej.

Wybrano „11-tkę 75-lecia”. Generalnie – dla wielu osób jest mocno kontrowersyjna. Niektórzy na Twitterze myślą, że to Rzecznik Wachnik wybierał (i piszą komentarze „a czemu nie było kategorii 'rzecznik 75-lecia’?”). Klub wybrał metodę złą moim zdaniem, bo DEMOKRATYCZNĄ (poprosił kibiców o przesyłanie swoich „jedenastek” mailowo). Dawanie głosu ludziom, z których połowa nie pamięta nawet mistrzowskiego składu z 2007 roku, a o mistrzostwie 1991 wie tylko tyle, że było… TO MUSIAŁO SIĘ SKOŃCZYĆ ŹLE.

Zanim przejdę do swojej „11-tki”, kilka słów wstępu.
Moja „11-tka” to takie połączenie umiejętności czysto-piłkarskich + osiągnięć dla klubu. Bez sentymentów, że „ten i tamten oddał serce dla Zagłębia” bo dla takich jest osobna kategoria -> „SYMBOLE” lub „ZASŁUŻENI”.
Aha.
I jeszcze taktyka – wielu ustawia w takich przypadkach zawodników w systemie 4-4-2. Ja dałem 3-5-2 z jednym środkowym obrońcą, bo tak właśnie się grało przez sporo czasu.
Aha po raz drugi.
Obok swojej jedenastki (a właściwie to PRZED) daję również listę – wg mnie „będących blisko” składu. Jeśli kogoś byście dorzucili, to proszę o komentarz + uzasadnienie.

BRANI POD UWAGĘ RÓWNIEŻ BYLI:

BRAMKARZE – Koszarki, Vaclavik
OBROŃCY – Arboleda, Stasiak, Szczypkowski, Guldan, Machaj, Nhamoinesu
POMOCNICY – M.Godlewski, Z.Szewczyk, Łobodziński, J.Góra
NAPASTNICY – Grzybowski, R.Jasiński, Majak, Micanski, Świerczok, Piszczek

MOJA DRUŻYNA 75-LECIA:

BAKO – Mistrz Polski 1991, ViceMistrz 1990, grając dla nas był jednocześnie pierwszym bramkarzem Reprezentacji Polski (takie coś już się nigdy nie powtórzy)
KUJAWA – Mistrz Polski 1991, ViceMistrz 1990, „Złote Buty Przeglądu Sportowego” w 1990 – nagroda dla Najlepszego Piłkarza Ekstraklasy
A.WÓJCIK – Mistrz Polski 1991, ViceMistrz 1990
G.BARTCZAK – Mistrz Polski 2007, Brąz 2006, SuperPuchar Polski 2007
KAŁUŻNY – grając dla nas zagrał jednocześnie kilkanaście razy dla Reprezentacji Polski (takie coś już się nigdy nie powtórzy)
STARZYŃSKI – Brąz 2016, jako gracz ZL ćwierćfinalista Mistrzostw Europy, Najlepszy Strzelec ZL w Ekstraklasie
ZEJER – Mistrz Polski 1991, ViceMistrz 1990, pierwszy w historii ZL który zagrał w Reprezentacji Polski(czy grał na lewej pomocy? Wg TransferMarkt tak 🙂 )
S.PAWŁOWSKI – Mistrz Polski 2007, w sezonach 11-12 oraz 12-13 w pierwszej czwórce najlepszych piłkarzy Ekstraklasy wg „Piłki Nożnej”, grając dla nas zagrał jednocześnie kilkanaście razy dla Reprezentacji Polski (takie coś już się nigdy nie powtórzy)
IWAŃSKI – Mistrz Polski 2007, Brąz 2006, SuperPuchar Polski 2007
CHAŁBIŃSKI – Mistrz Polski 2007, Brąz 2006, SuperPuchar Polski 2007
E.PTAK – największa gwiazda ZL w okresie naszego pierwszego podejścia do Ekstraklasy (1985-88), pierwszy w historii ZL gracz powołany do Reprezentacji Polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *