Dzisiaj 23 rocznica śmierci boksera Bolesława Nowika

Bolesław Nowik. Zdjęcie ze zbiorów Marcina Boratyna.

Bolesław Nowik zmarł 22 stycznia 1998 roku. Zawodnik Zagłębia Lubin i późniejszy pięściarz GKS Jastrzębie. W Lubinie miał ksywę Szmaja od piorunującego uderzenia z lewej ręki.

W 1967 roku przyjechał do Lubina z grupą trenera Buczkowskiego z Jeleniej Góry. Jako pierwszy zawodnik Zagłębia Lubin został Mistrzem Dolnego Śląska w 1971 roku. Wygrał duży międzynarodowy turniej o Złoty Pas Pollusa w 1972 roku. Był również pierwszym w Lubinie reprezentantem kraju w boksie oraz zdobywcą srebrnego medalu Mistrzostw Polski w 1975 roku. Jak wspomina trener Stanisław Gładysz: ” Po słynnej aferze z Komitetem Powiatowym odszedł do GKS Jastrzębie”.

Dzięki uprzejmości i pomocy Marcina Boratyna mogę przedstawić Wam jego dalszą karierę po przejściu do GKS Jastrzębie, gdzie boksował w latach 1975-1978. Był pierwszy złotym medalistą IMP w historii jastrzębskiego boksu. Mistrz Polski (1977) oraz Drużynowy Mistrz Polski z GKS (1977). Uczestnik Mistrzostw Europy (1977). Stoczył ok. 200 walk. W Jastrzębiu stoczył 46 walk ligowych (33Z, 2R, 11P).

Swoją drogą z czystym sumieniem polecam dwie książki, z których możecie uzyskać wiele informacji o Bolesławie Nowiku i innych bokserach łączących lubiński i jastrzębski boks. Są to: „Górnicze Pięści. Historia jastrzębskiego boksu” Marcina Boratyna oraz „Zapomniani” trenera Stanisława Gładysza.

3 thoughts on “Dzisiaj 23 rocznica śmierci boksera Bolesława Nowika

  1. Wspaniały kolega przyjaciel ,poznałem go w Lubinie ,potem w GKS Jastrzebie .Wspólny obóz kondycyjny w Nidzicy.
    Opuszczamy ten świat powoli ,szybko ,czasami nagle bezimiennie , pozostaje kilka fotografii ,wspomnień………..

    1. Dziękuję serdecznie za podzielenie się wspomnieniami. Gdyby posiadał Pan jakieś zdjęcia czy wspomnienia o sekcji bokserskiej Zagłębia Lubin to proszę o kontakt. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Krzysztof Kostka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *