Budowa Górniczego Ośrodka Sportu. Stadion 40-lecia

KGHM i Zagłębie Lubin miało mocarstwowe plany jeśli chodzi o infrastrukturę i jej rozbudowę. W 1974 roku rozpoczęto pierwsze prace, które polegały na uformowaniu wałów ziemnych. Później prace wstrzymano i dopiero w 1985 roku ruszyły one na nowo. 22 lipca 1985 roku oddano do użytku stadion piłkarski. Używano dwóch nazw: GOS lub „Stadion 40-lecia Powrotu Ziem Zachodnich i Północnych do Macierzy”. W planach była jeszcze sportowa hala, pływalnia, hotel i restauracja oraz boiska treningowe. Te wszystkie obiekty skupione w jednym miejscu miały wynieść na wyżyny miasto i klub. Miał to być jeden z najlepszych i najnowocześniejszych ośrodków sportowych w Polsce z naciskiem na miał…. Wszyscy doskonale wiemy, że skończyło się na planach.

O meczu otwarcia i sparingu z Pogonią Szczecin napiszę w osobnym artykule, bo jest o czym pisać i do tego mam sporo zdjęć, które dla niektórych mogą być okazją do wspomnienia tych wydarzeń. Z kolegami z Pogoni Szczecin pracuję nad rozpoznaniem wszystkich zawodników ze zdjęć.

Wracając do naszego byłego już obiektu. Mógł pomieścić 35 tysięcy ludzi. Oświetlenia dopiero doczekał się w 2003 roku. Na tym obiekcie dwukrotnie gościła Reprezentacja Polski, która w 1987 roku zagrała z NRD i w 1989 roku z ZSRR. W meczu ze Związkiem Radzieckim padł rekord frekwencji i jak podają niektóre źródła było 50 110 osób. Ponadto oprócz meczów Zagłębia Lubin, rozegrano na tym obiekcie dwa razy Superpuchar Polski oraz gościnny mecz pucharowy Miedzi Legnica z AS Monaco. Na tym obiekcie Zagłębie Lubin debiutowało w ekstraklasie, świętowało dwa mistrzostwa Polski i rozegrało większość meczów pucharowych. Lubiński kolos gościł zawodników Bologna FC, AC Milan czy Broendby Kopenhaga.

Stadion służył do 2008 roku. Ostatnim meczem jaki rozegrano był mecz ligowy Zagłębia Lubin z Koroną Kielce 10 maja 2008 roku.

Przedstawiam Wam dokumentację fotograficzną prac na obiekcie w miesiącach kwiecień-lipiec 1985.

Nikos Karipidis dbał o murawę na obiekcie

Na poniższym zdjęciu uwieczniono stan obiektu na dzień 21 lipca 1985 roku. Tak prezentował się obiekt dzień przed meczem otwarcia z Pogonią Szczecin i tydzień przed ligowym meczem z GKS-em Katowice. Zwróćcie uwagę na kultową 40. Z opowieści wielu osób wiem, że były to pierwsze plastikowe krzesełka na stadionie w Polsce. Obiekt także posiadał nowoczesną tablicę świetlną, którą wyprodukowano na Węgrzech. Z tą tablicą wiąże się również wiele historii, ale na to przyjdzie jeszcze czas.

Jeśli ktoś posiada zdjęcia z budowy obiektu lub się rozpoznaje na udostępnionych wyżej fotografiach to zapraszamy do kontaktu. Chętnie wysłuchamy wspomnieć związanych z tym stadionem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *